Tworzenie stron

Stworzenie prostej strony www i sklepu internetowego nie jest skomplikowane, znając podstawy języka HTML jesteśmy w stanie zrobić działającą stronę w kilka minut. Trudności zaczynają się gdy pragniemy stworzyć profesjonalnie wyglądający i działający serwis. Do przyswojenia tej wiedzy potrzeba wielu miesięcy intensywnej nauki a przede wszystkim doświadczenia. Jednak nie zrażajmy się na samym początku, warto wspomnieć że każdy z nas kiedyś zaczynał od zera. Wszystko jest dla nas, i wymyślone przez nas - ludzi. W artykule przedstawię porady od czego zacząć, aby nauka była efektywna i skuteczna.

Dobry edytor kodu to podstawa. Oczywiście nie jest on wymagany, do pracy z tworzeniem stron wystarczy nam zwykły edytor tekstowy, np. ten wbudowany w Windows - Notatnik. Nie polecam tego rozwiązania, pisany kod jest mało przejrzysty i łatwo o pomyłki czy błędy. Lepiej użyć darmowych programów, ich wybór jest ogromny. Programy tego typu, kolorują składnie języka przez co popełniane błędy są widoczne. Pomocą okazują się również podpowiedzi, i sugestie składni. Używanie od razu zaawansowanych środowisk nie ma sensu, łatwo się pogubimy a czas nauki znacząco wzrośnie.

Naukę pisania stron polecam zacząć od podstaw czyli języka HTML (z ang. HyperText Markup Language). Jest to podstawowy język każdej strony internetowej. Brak jego znajomości nie pozwoli na stworzenie dobrej strony. Język ten rozwijał się przez wiele lat. Konstrukcja jest bardzo prosta i przyjemna. Składnia pisana jest w specjalnych znacznikach <></>.  Odpowiedzialne są one za sposób wyświetlania witryny. Cały kod pisany jest w znacznikach BODY (<BODY>kod</BODY>), czyli ciele. Język ten ma wiele ograniczeń. Świetnym dopełnieniem języka HTML są style CSS. Pozwalają na modyfikacje graficzne serwisu. Zaletą jest to że można zapisywać je w osobnych plikach, przez co późniejsza edycja staje się dużo prostsza. Obecnie jest to nierozłączny element praktycznie każdej strony www, zatem nauka stylów CSS jest równie istotna co nauka HTML. Pomocny w nauce staje się Internet, to tam znajdziemy wiele darmowych kursów, dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej literatury, polecam wydawnictwo Helion.

 

Po biegłym opanowaniu języka HTML oraz arkuszy stylów CSS, oraz pewnym doświadczeniu czas przejść na kolejny poziom naszej nauki. Język który daje ogromne możliwości to bez wątpienia język PHP. Polecam właśnie teraz jego naukę. Język ten jest językiem dość starym ale na uwagę zasługuje fakt że jest praktycznie non stop rozwijany i udoskonalany, przez co jest „na czasie”. PHP to zdecydowanie trudny język, nauka może zająć nawet kila lat. Tu już musimy wydać kilka złotych na dobrą literaturę, ale korzyści z nauki tego języka będę ogromne. Warto się go nauczyć i wykorzystywać. Język ten nie jest bez wad, cech których nie posiada, uzupełnia kolejny język – JavaScript. Jest to skryptowy język, zapewnia interaktywność. Jest to bardzo dobra technologia. Warto przyswoić sobie oba te języki. Nauka tych języków to lata praktyki i doświadczenia. Nie można być dobrym programistą nie ucząc się na błędach. Trzeba je robić, by z czasem nie robić ich w ogóle.