Tworzenie sklepu internetowego

 Myśląc o stworzeniu sklepu internetowego czy forum, koniecznym staje się nauczenie i wykorzystanie możliwości  baz danych. Na pocieszenie dodam że nauka języka SQL nie jest trudna, jego podstawy możemy opanować już w  parę godzin. Bazy danych służą do przechowywania informacji o użytkownikach, danych kont, haseł, transakcji,  historii zamówień, itp. Są one niezbędne przy tego typu projektach. Znane serwisy korzystające z baz danych to  np. Allegro czy Ebay.

 Aby nasza strona nie była nudna i przyciągała klientów musi być dynamiczna, dobrze prezentująca się graficznie. Powinny znajdować się na niej animowane reklamy, prezentacje produktów, interaktywne banery, animowane elementy. Możliwości taki daję Flash. Minusem Flasha jest to że obciąża stronę www, przy wolnym połączeniu internetowym serwis będzie się długo wczytywał, również problemy sprawi pozycjonowanie strony, gdyż flasha praktycznie nie da się indeksować. Nie należy przesadzać z ta technologią i nie tworzyć wyłącznie dzięki niej całej witryny. Plusem jest fajny wygląd. Języka tego nie musimy uczyć się szczegółowo, wystarczą najważniejsze funkcje i możliwości. Na tym etapie nauki możemy a nawet powinniśmy korzystać z zaawansowanych narzędzi które pomogą nam w składni a nawet stworzą większość kodu za nas, mowa o edytorach graficznych.

Podsumowując, naukę zawsze zaczynajmy od najprostszych języków by później przechodzić na wyższe poziomy podnosząc sobie poprzeczkę. Na początku możemy łatwo się zniechęcić, jednak nigdy nie poddawajmy się, bądźmy silni!. Tylko wieloletnia praktyka oraz kila stron wykonanych wcześniej dadzą efekt. Tylko wtedy będziemy mogli powiedzieć że umiemy tworzyć profesjonalne strony www. Radość z świetnie działającej i wyglądającej witryny, którą sami stworzyliśmy będzie ogromna. Powodzenia.